سلام بر کاربران همیشگی و پرانرژی دکتر آکادمی.از همین ابتدا خیلی خوشحالم که دارم این محتوا رو با موضوع بانس ریت سایت چیست و در سئو چه تاثیری دارد براتون مینویسم(bounce rate) چون یکی از مهمترین موضوعاتی هست که همه ما باید بهش اهمیت بدیم میزان درصد بانس ریت سایت است.پس اگر وقت بزاری تا پایان این مقاله با من همراه باشی قول میدم بهترین نکته ها رو یاد بگیری.

بانس ریت چیست ؟

طبق تعریف اولیه بانس ریت از منبع ویکی پدیا این واژه به معنی نرخ دفع میباشد یعنی زمانی که کاربر بعد از دیدن صفحه از سایت شما خارج میشود.که این نرخ دفع یا به عبارتی بهتر نرخ پرش بر اساس درصد برای سایتتان محاسبه میشود.

بانس ریت در سئو

بانس ريت در سئو

خب دوستان این قضیه چه تاثیری میتونه در سئو سایت ما داشته باشه؟یا به عبارتی بهتر ,بانس در سئو یعنی چی ؟ زمانی که کاربر به یکی از صفحات سایت شما مراجعه کند و سریعا و یا در مدت زمان کوتاهی از سایت شما خارج می شود,احتمالا صفحه بی کیفیت شما منجر به این اتفاق شده است که کاربر سریعا خارج شد.گوگل هم دقیقا همین فاکتور را جز یکی از فاکتور های رتبه بندی صفحات شما استفاده میکند.بنابر این باید حساسیت بالایی به این موضوع نشان دهید.

بانس ریت معمولا با درصد نشان داده میشود که هرچه میزان این درصد پایین باشد یعنی بانس ریت خوبی دارید و برعکس هرچه درصد بانس ریت سایت شما بالا باشد به ضرر سایت شماست.

در ادامه به بحث راه های کاهش درصد بانس و مشاهده این درصد در ابزار گوگل آنالتیکس خواهیم پرداخت.

Bounce rate در گوگل آنالیتیکس

ميزان درصد بانس ريت

بانس ریت (Bounce rate) در گوگل آنالیتکس یک مقداری متفاوت میباشد.گوگل آنالیتکس یکی از ابزار های مهم آنالیز سایت شما میباشد که باید در سایتتان به صورت فعال از این ابزار اسفاده کنید.طبق گفته گوگل هر کاربری باید یک تعامل (Interaction) با سایتتان انجام دهد تا این نرخ بهبود یابد.بنابراین باید کاربر را ترغیب به یک تعامل در سایتتان کنید.این تعامل میتواند با کلیک کردن بر روی یک موضوعی باشد تا بانس ریت از بین برود.

میزان درصد بانس ریت باید چقدر باشد ؟

احتمالا تا به اینجای مقاله حتما برایتان پیش اومده که با همه این تفاسیر میزان درصد بانس ریت باید چند باشد تا بدانیم که اوضاع وبسایت ما خوب است یا بد.ببینید درصد مشخصی برای این بانس ریت وجود ندارد و این درصد بنابر بر موضوعات هر سایت با هم متفاوت است,به عنوان مثال در سایت های فروشگاهی این درصد با توجه به اِلمان هایی مثل مقایسه,گزینه خرید و…دارد باید بسیار پایین باشد. ولی با توجه به تجربه سعی کنید درصد بانس ریت خود را زیر 60 درصد داشته باشید و هرچه این درصد بالاتر باشد باید دنبال راه حلی باشید.

بحث داغ بانس ریت

بحث داغ بانس ريت

پس نتیجه میگیریم زمانی که کاربر به صفحه سایت شما مراجعه میکند و اگر هیچ عکس العملی نشان ندهد و سریعا از سایت شما خارج شود و به سراغ لینک دیگری  برود و این عمل بسیار از سوی کاربران تکرار شود گوگل به راحتی سایت شما را با سایت های رقیب جابجا میکند.

خب تا به اینجا از اهمیت بالای بانس ریت گفتیم و اما یک سوال :

ما در مطالب بالا گفتیم که کاربر پس از اینکه یک تعاملی انجام بدهد درصد بانس ریت از بین میرود.حالا سوال اینجاست,اگر کاربری وارد صفحه شما شد و در کمتر از 5 ثانیه یک عملی انجام بدهد و وارد یک صفحه جدید شود و سپس کمتر از 2 ثانیه از سایت شما خروج کند آیا فرقی میکند یا خیر ؟

جواب : ما در بالا گفتیم که فاکتور بانس ریت یکی از فاکتور های مهم رتبه بندی صفحات سایت شما به حساب میاد و در کنار این فاکتور,موضوع Time on Page را خواهیم داشت که نشان میدهد میزان دقایقی که کاربر در صفحه شما بوده است به چه میزان است.پس میشه گفت این دو فاکتور مکمل همدیگر هستند.

در مقاله ای با موضوع افزایش زمان ماندگاری کاربر دقیقا به این موضوع پرداخته ام که پیشنهاد میکنم پس از اینکه نظرات خودتان را در زیر این مقاله قرار دادید به این مقاله مراجعه کنید.(نظرات شما مهمترین بخش این مقاله برای من هست.حتما سوالات و نظرات خودتون رو زیر این مقاله بنویسید)